Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanlığı

T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi Kütüphanesi üniversitemizin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, bilgi ve belge ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1997 – 1998 akademik yılında kurulmuştur. İstanbul Kültür Üniversitesi Kütüphanesi Ataköy Yerleşkesi Kütüphanesi ve Şirinevler Yerleşkesi Kütüphanesi olmak üzere iki kütüphane olarak kullanıcılara hizmet vermektedir.


Kütüphanede ders çalışan öğrencilerİstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Kampüsü Kütüphanesi 260 kişiye aynı anda hizmet verebilecek büyüklükte ve iki katlı olup 1045m² alan üzerine kurulmuştur. Kütüphane 40.000 cilt raf kapasitelidir. Şirinevler Kampüsü Kütüphanesi ise 74 kişilik ve 15.000 cilt raf kapasitesi olup 324m² kapalı alanda kurulmuştur.

Ataköy kampüsü kütüphanesi koleksiyonu, referans kitapları, iktisadi ve idari bilimler, fen bilimleri, mühendislik, mimarlık, sosyal ve genel konulu yayınlardan oluşmaktadır. Şirinevler kampüsü kütüphanesi koleksiyonu, referans kitapları, hukuk ve genel konulu yayınlardan oluşmaktadır. Koleksiyon satın alma ve bağış yoluyla geliştirilmektedir. Satın alınacak kitap ve dergiler öğrencilerimiz, öğretim görevlilerimiz ve personelimizden gelen istekler doğrultusunda tespit edilmektedir. Kütüphanemizde kaynaklar Dewey Onlu Sınıflama Sistemine göre yerleştirilmiş olup, açık raf sistemiyle çalışmaktadır.

Kütüphanedeki mevcut materyaller, SirsiDynix Symphony Kütüphane Otomasyon Programı kullanılarak, elektronik ortama aktarılmış ve internetten okuyucuların hizmetine sunulmuştur. Kütüphanemizde bulunan bilgisayarlardan kullanıcılar, online katalog taraması yaparak yararlanabilirler. Ayrıca kullanıcılara, dizüstü bilgisayarlarıyla internete kablosuz (Wireless) bağlanma imkanı sunulmuştur.