dMags Dergi Platformu Deneme Erişimi

Türkiye’nin en eski dijital dergi platformu olan dMags Dergi Platformu'nda yer alan; Atlas, National Geographic, Popular Science, Capital, Ekonomist, Forbes, Chip, Harper’s Bazaar, HomeArt, Science + Nature, Vogue Türkiye, Psychologies gibi en çok ilgi gören dergilere eş zamanlı olarak bilgisayarlar ve mobil cihazlardan bağlanarak çevrim içi şekilde erişim sağlanabilmektedir. 

Wikilala (Osmanlı Dijital Kütüphanesi) Deneme Erişimi 

Wikilala, matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlıca metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde “arama” yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir. Meraklıların veya akademik çalışmalar yapan araştırmacıların halihazırda Osmanlıca metinlerde latin harfleriyle arama yapabilmelerine imkân tanıyan bir kütüphane bulunmamaktadır. Dijital baskı çağına gelinceye dek araştırmacılar Osmanlıca metinler içerisinde aradıklarını bulabilmek için sayfalarca konu başlığını taramak, hatta satır satır metin okumak zorundaydılar.

Yasemin Balcı, Pandemiyle Birlikte Kütüphanelerdeki Dijitalleşme Sürecini DHA’ya Anlattı

İstanbul Kültür Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Yasemin Balcı, 29 Mart-4 Nisan Kütüphane Haftası kapsamında DHA’ya röportaj verdi. Pandemiyle birlikte kütüphanelerde de dijitalleşme sürecinin hız kazandığına dikkat çeken Balcı, elektronik kaynak kullanımının avantajlarıyla yarattığı alışkanlığın pandemi sonrasında da devam edeceğini söyledi.

JoVE Veri Tabanı Deneme Erişimi

Değerli İKÜ Ailesi,

2006 yılında yayın hayatına başlayan, makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanı JoVE’nin (Journal of Visualized Experiments)  Biology ve Cancer Research koleksiyonlarına kütüphane olarak üyeliğimiz bulunmamaktadır.

JOVE’un aşağıda belirtilen diğer koleksiyonları 15 Haziran 2021 tarihine kadar deneme  erişimine açılmıştır.

Legal Online Veri Tabanı 

Legal Online Veri Tabanı, “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır.

Online Kütüphane: Telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (470 +) ve 12 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (680 +) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir.

Online Kütüphane erişim adresi için tıklayınız…

Jurix Veri Tabanı 

Jurix; Türkiye’deki tüm hukuk dergilerinde yayınlanmış makaleleri size sunmayı hedefleyen bir veri tabanıdır. Ülkemizde halen düzenli olarak yayınlanan dergilerin önemli bir kısmı Jurix içerisinde indekslenmekte ve sizlerin kullanımına sunulmaktadır. Dergilerin yanı sıra armağanlar, sempozyumlar ve konferanslar gibi ülkemizin gizli kalmış hukuk kaynakları da veri tabanına eklenmektedir.

Jurix erişim adresi için tıklayınız...